Dodiplomski študijski program smeri Grafično oblikovanje obsega pridobitev konceptualnih in tehničnih veščin z uporabo znanj s področij fotografije, ilustracije, tipografije in teoretičnih znanj. Študenti se naučijo samostojnega načrtovanja in timskega dela ter skozi projekte spoznajo proces oblikovanja od zasnove do realizacije. Pridobljena znanja jim omogočajo samostojno delovanje na srednje zahtevnih področjih vizualnih komunikacij.

Magistrski program 2. stopnje usposablja študente za reševanje zahtevnih projektov, samostojno koncipiranje in projektiranje ter izvedbo kompleksnih problemov na izbranih področjih grafičnega oblikovanja. Poudarek je na teoretsko zasnovanih in komunikacijsko podprtih sistemih, ki presegajo rutinske prakse. Naš cilj je, da študente usposobimo za reševanje kompleksnih nalog, podprtih z znanjem reševanja vizualizacije problemov drugih (naročnikovih) strok.


slo ︎ eng


 






















































Študentska izmenjevalnica

Dona Mickovska, Dora Rupčić in Edin Suljić

MA GO II, 1. letnik
prof. Boštjan Botas Kenda in doc. Emil Kozole


Namen facebook skupine in prototipa spletne strani je ozaveščanje okolju prijaznih potrošniških navad prek spodbujanja izmenjav stvari med študenti.

︎ Študentska izmenjevalnica Facebook skupina












Plakat ob stoti obletnici rojstva Astorja Piazzolle

Darja Hafner / Esma Hajdarpašić / Lucija Zucchiatti

BA GO IP, 3. letnik
prof. Eduard Čehovin in asist. Martin Petrič


1. Darja Hafner
Astor Piazzolla, skladatelj, ki je rekonstruiral tango in ga oblekel v jazzovsko avantgardno dekadenco moderne glasbe 20. stoletja. V takem duhu so na plakatu prosto, a načrtno postavljeni elementi, ki soustvarjajo abstraktni ritem, v tako tipografskem kot likovnem jeziku kompozicije v skladu s slogom tanga.

2. Esma Hajdarpašić
Plakat je kot poklon stoti obletnici smrti Astorja Piazzolle zasnovan z igrivo podobo črk, ki poosebljajo plesalce tanga. Format plakata predstavlja plesišče. Posebno poudarjene so črke s-t-o, ki opozarjajo na stoto obletnico smrti avtorja.

3. Lucija Zucchiatti
Plakat predstavlja Piazzollov bandoneon. Narejen je v digitalni in analogni tehniki. Maketa bandoneona je vstavljena v barvno atmosfero tanga.











Friz / Včeraj - danes - jutri / Vizitke / Festival glasbe

Hana Besjedica / Nataša Brandt / Nadiža Dimic / Beti Frim / Hana Hiring / Jan Hostnik / Hana Jelovšek / Maj Lampreht Piletič / Mojca Maze / Ivan Nikolić / Gal Šnajder

BA Grafično oblikovanje II, 1. letnik
doc. Roman Ražman


1. Friz: dolgčas / bes / žalost / radost / sram / zmešnjava
Gre za prevod pojma v vizualno na abstrakten način, kjer študenti upoštevajo karakteristike pojma oz. njegov pomen, kar se lahko odraža v kompoziciji (praznem in polnem prostoru), kontrastu, ritmu, ponavljanju, obliki, teži, stopnjevanju, teksturi ... Namen naloge je spoznavanje osnovnih razmerij med vsebino in obliko ter razmerij gradnikov v likovnem prostoru.

2. Včeraj - danes - jutri
Gre za časovno vizualno zgodbo – sporočilo v treh korakih. Pri čemer kompozicijsko delimo zgodbo na tri dele – kvadrate, katerih forma se ohrani v končni sliki in so enakega pomena kot celotna slika dogajanja. Namen naloge je razumeti način sporočanja v časovnem intervalu s slikami, brez dodatnega besedila. Cilj je ustvariti razumljivo sporočilo, da gledalec, ki prvikrat vidi rešitev, razume kaj mu sporočamo, oziroma ga zna prebrati.

3. Vizitke
Uporaba znanja iz predhodnih nalog za vizualni prevod vsebine poklicev oziroma dejavnosti z izpisom svojega imena v mediju vizitke. Namen naloge je nadgraditi sposobnosti prevoda pojmovnih vsebin v vizualno, spodbuditi načrtovalsko mišljenje in spoznati osnovne prvine načrtovanja logotipa.

4. Festival glasbe
Z izpisom besedila “Festival glasbe” v mediju plakata študenti posredujejo sporočilo, za kakšno zvrst glasbe gre. Tipografske elemente obravnavajo tako po sporočilni kakor tudi po likovni plati. Besedilo mora biti berljivo in hkrati ustvarjati določeno „glasbeno“ atmosfero. Namen naloge je s tipografskimi elementi artikulirati dano tematiko, načrtovati jasno sporočilo in ga posredovati v mediju plakata ter hkrati spoznavati osnovne zakonitosti oblikovanja za ta medij.













Poštna znamka

Rok Ifko Krajnc / Zala Perčič / Luka Vesel / Aja Vogrinčič / Lučka Žnidaršič

BA Grafično oblikovanje II, 1. letnik
doc. Robert Žvokelj

Poštna znamka je kljub svojim dimenzijam izreden poligon za implementacijo znanj, tako grafičnega besednjaka kot grafične slovnice. Skupaj z zavedanjem zgodovine, razvoja, tehničnih in vsebinskih parametrov poštne znamke, je naloga zahteven metodološki načrtovalski proces. Hkrati je pridobljena izkušnja s pravili, pripravo in sodelovanjem na javnem anonimnem natečaju Pošte Slovenija, na katerem je strokovna žirija izbrala rešitev Zale Perčič.













Novoletna voščilnica ALUO

Erik Contreras Mencinger, OVK FOTO / Beti Frim, OVK GO / Zala Tiran, OVK ILU

BA Interaktivno oblikovanje, 1. letnik
prof. Eduard Čehovin in asist. Damir Birsa

Naloga se začne z idejno zasnovo, ki je razdelana v scenariju. Po izdelavi storyboard-a, ki je narejen po osnovni zgodbi, se začne delo na animaciji.












Hommage à Joseph Beuys
Vizualna obeležba ob 100. obletnici rojstva Josepha Beuysa

Irena Drnovšček / Sintija Habjanič / Ema Kapelj / Dona Mickovska / Dora Rupčić

MA GO II, 1. letnik
prof. Eduard Čehovin in prof. Radovan Jenko
Joseph Beuys (1921 - 1986), oče sodobnega ekološkega razmišljanja, umetnik, politik, profesor, protestnik ..., ki je trdil, da umetnost ne zaživi, če gledalci ne postanejo aktivni del nje. Bil je napredni ekolog, ki ni zgolj obsojal, ampak tudi aktivno deloval z jasnim pogledom v prihodnost. Prepričan je bil, da vsako posamezno dejanje lahko spremeni svet v moralnem, socialnem, filozofskem in ekološkem smislu.













Risanje in slikanje

Beti Frim, Diptih, akril, 100 x 70 cm / 
Beti Frim, Karikatura, svinčnik, 45 x 60 cm /

Nataša Brandt, Diptih, akril, 100 x 140 cm /
Nataša Brandt, Karikatura, svinčnik, 50 x 70 cm

prof. mag. Milan Erič














Prvine oblikovanja publikacij

Rok Ifko Krajnc / Luka Vesel / Aja Vogrinčič / Lučka Žnidaršič

BA GO IV, 2. letnik
doc. Roman Ražman

Na primeru oblikovanja poljudnoznanstvene knjižice Motnje tikov so se študenti spoprijeli s prvinami oblikovanja publikacij, kjer so načrtovalsko, idejno zasnovo pregnetli z znanji, pridobljenimi pri predmetu Tipografija in se urili v organiziranju informacij, naraciji, tipografskih mrežah in tipografski hierarhiji.













2070kuhaj.si

Irena Drnovšček, Ema Kapelj in Nino Kolmanič

MA GO II, 1. letnik
prof. Boštjan Botas Kenda in doc. Emil Kozole


Kaj boš jedel leta 2070? Reši vprašalnik in spoznaj hrano prihodnosti, kjer bodo slovenski recepti še vedno slovenski. Le malo drugačni.

︎ Spletna stran 2070kuhaj.si












Oblikovanje vabila, kataloga in plakata v Galeriji X

Maja Hočevar

BA GO za FOTO in ILU, 2. letnik
prof. Eduard Čehovin

Oblikovanje vabila, kataloga in manjšega plakata velikosti 2 x B2 formata lastne razstave.












Zemlja 2051

Sintija Habjanič, Tina Ocvirk in Oskar Slabe

MA GO II, 1. letnik
prof. Boštjan Botas Kenda in doc. Emil Kozole


Projekt Zemlja 2051 ozavešča o nujnosti sprememb na podnebnem področju in prikazuje življenje na Zemlji čez 30 let. Odgovornost za podnebni ultimat je naša.

︎ Zemlja 2051 Instagram profil












Mladinin Proglas 2021 - Kulturni boj

Matej Kapus in Dora Rupčić / Klemen Berus in Ema Kapelj / Sintija Habjanič in Tara Peternell / Tijana Arih in Edin Suljić / Oskar Slabe / Irena Drnovšček in Klavdija Remškar / Nino Kolmanič in Gašper Pavlin

MA GO II, 1. letnik
prof. Kenda, izr. prof. Lozar Mrevlje, doc. Kozole, Botteri


V sodelovanju z Mladino, študenti vsak julij opremijo izvode z družbeno-kritičnimi plakati. Študenti so spodbujeni, da ponudijo svoj pogled na trenutno družbeno stanje.











Oblikovanje uporabniškega vmesnika

Oskar Slabe / Dora Rupčić / Patrik Komljenović, Kaja Kregar, Pika Terpin

MA Interaktivno oblikovanje IP
prof. Eduard Čehovin in asist. Martin Petrič

1. Oskar Slabe
Odzivni spletni portfelj, zasnovan na platformi WordPress.

2. Dora Rupčić 
Spletna stran opozarja na vseprisotnost podatkovnega kapitalizma, kjer ima uporabnik zgolj navidezno možnost izbire.
3. Patrik Komljenović, Kaja Kregar, Pika Terpin
Ta semester smo naredili interaktivno visual novel igro Night at the gallery. Igra nastaja v brezplačnem programu Ren’py, ki je namenjen ustvarjanju visual novel iger. Za temo naše igre smo izbrali nočni ogled stalne razstave v Narodni galeriji z nepričakovanim obratom. Karakterji namreč iz šale izrečejo urok, ki so ga našli na spletu in s tem prikličejo duha iz slike Poletje. Preko odločitev, ki jih igralec sprejema, lahko reši svoje prijatelje iz zagate, ki so jo povzročili ali pa pogubi sebe in njih.











Ustvarjanje prostora (za ljudi) z ljudmi

Rok Černezel / Nia Gombač / Niko Gustin / Tami Kenda / Laura Klavžar / Tine Lisjak / Jaka Pavlin / Dora Pejić Bach / Eva Popit / Marjana Raspor / Klemen Skočir / Tomi Sokolov / Lucija Zucchiati

Studio VK, 3. letnik
prof. Boštjan Botas Kenda in asist. Jernej Kejžar

Študenti smeri grafično oblikovanje, ilustracija, fotografija, industrijsko oblikovanje ter video in novi mediji so raziskovali javni prostor.